Není legrační, že některé neziskovky jsou těžké ziskovky

18.12.2017

Brno nám zdatně zdatně dohání Prahu. Systémem "já na bráchu, brácha na mě". Au!!!
Dívala jsem se dnes na Otázky VM o hazardu. Proč? Mělo to hned dva důvody. Ale ten hlavní se ukázal na konec.
Začnu popořádku.
Prvním důvodem, proč toto téma sleduji, je kontakt se samosprávou,což, jak všichni ví, je moje parketa a srdeční záležitost.
Druhým důvodem byla účast slováckého senátora Ivo Valenty, se kterým jsme spoluzakladatelé AKADEMIE SAMOSPRÁV, vzdělávacího projektu pro obce a města, kterým společně tak trochu suplujeme stát, a který je rovněž mou srdeční záležitostí. A který Ivo Valenta velkoryse podporuje už dlouhou dobu, a patrně tak brzy neskončí. A protože jde o jeho osobu, a hned se vyrojí řada spravedlivých, krátce řeknu i svůj názor na hazard - musí být legální a regulovaný, protože kdyby se zakázal, obdobně jako u zákazu alkoholu kdysi, bude kvést černý trh, a to by bylo teprve peklo na zemi. Takže volání po stejných pravidlech pro všechny (i ze strany Synotu) plně chápu.
Ale tento blog není o hazardu. Je o rozpočtech samospráv a jejich firem, a o střetu zájmů
Ten třetí důvod, proč jsem se dívala, jsem totiž pochopila až na konci. Debaty se účastnil i Martin Svoboda, zástupce Občané proti hazardu, o.s., a ten se viditelně lekl, když Ivo Valenta otevřel otázku smluv, na jejich základě dostává tento spolek dary od města Brno a městského podniku Brněnské komunikace a.s. Celkem jde o statisíce. A protože se pan Svoboda lekl (znám to poměrně spolehlivě od soudů), tak jsem se na ty smlouvy v registru podívala. Protože jsem nevěřila, že něco takového je možné.
A proč jsem tomu nevěřila? Z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že je zde osobní propojení jmenovaného pána a jeho kamaráda Matěje Hollana, náměstka primátora města Brna. Stejné jméno najdete i v městské firmě Brněnské komunikace. Autorem knihy Já hráč, která se má v rámci dotace kupovat, je Martin Svoboda jako fyzická osoba - autor. Jinými slovy Martin Svoboda si vyjednal na městě, kde sedí jeho kamarád, dotaci mimo jiné na to, aby si kupoval vlastní knihu (o tom, jak kdysi hrál a nevázaně žil).Takže cesta peněz ze spolku ven je otevřena. Pokud jde o Brněnské komunikace, jejich činnost ve vztahu k hazardu je záhadou. Ale protože nejde o soukromou firmu, ale městskou firmu, nemůže si rozdávat, jak chce. Navíc účel obou smluv je totožný, takže není vyloučeno, že se dotace duplikují, což je u dotací vyloučeno.
Pan Martin Svoboda označil toto téma za legrační. Myslím si opak. Toto téma není legrační, ale velmi vážné. Podobné praktiky škodí samosprávě, škodí slušným neziskovkám, a v daném případě vůbec nechápu, jak může podobný člověk sedět coby nějaká autorita v Otázkách VM. Možná snad jako člověk, který byl hazardní hráč, tedy jako odstrašující příklad (s uvedením jeho dluhů, jsou-li zvěsti pravdivé), ale ne jako rovnocenný diskutér s odborníkem ministerstva a podnikatelem s jasnou zkušeností z dané oblasti (kterou mimochodem odborně převýšil i toho pracovníka ministerstva).
Tedy koho nám to nabídly Otázky VM k tématu - praktika znalého věci v praxi (Valenta), úředníka (znalého věci teoreticky, ovšem myslícího si, že se složitý program vyvine za pár měsíců - !!!), a bývalého, údajně stále zadluženého gamblera, který dnes žije z dotací města Brna a brněnské městské firmy, které mu zařídil osobní přítel Matěj Hollan, fungující v obou subjektech - což Svoboda považuje za legrační. Ani náhodou legrační. Je to trapné a prostě se spoléhá na to, že to v těch brněnských stamilionech projde - jde přece jen o pár set tisíc (pro kamaráda).
Takové věci ničí pověst 95 procentům poctivých samospráv, které by si něco podobného nedovolily ani náhodou. Takže pro Moravany radostná zpráva - Brno už nám tak nějak dohání Prahu. Ovšem zda na to můžeme být hrdí, to asi ne. Čekám, kdy požádá o vlastní zákon - jako má Praha.
Osobně si počkám na 15.ledna 2018. Pak si vyžádám informace. Pak si je jako "profík" zanalyzuju. A pak se uvidí.
Zákony platí pro všechny. I pro Brňáky, i pro Pražáky, co je Brno z "kamarádšoftu" živí. A kdyby Brno - Brňáci. To je na tom to nejvíce smutné.